Chestertonhoz hasonlóan Richard Dawkins is csak nemrég tartozik kedvenc szerzőim közé. Nem is tudom, hogyan bukkantam rá, talán Mérő László könyvei nyomán, amik szintén megérnek egy ismertetőt. Dawkins korunk evolúcióbiológiájának fenegyereke. Szakterületén is megkerülhetetlen, de leginkább művelt laikusoknak írt kvázi ismeretterjesztő könyveiről ismert. Az említett kötet válogatott tanulmányokat tartalmaz, szemezgetve Dawkins oktatást, evolúciót, vallást, körüljáró, illetve kategóriákba nem sorolható írásaiból, példának említeném Douglas Adams temetésén elmondott beszédét, vagy Tony Blairnek írt esszéjét.
A vallás gyakran visszatérő témája - vagy inkább szellemi boxzsákja - keményen beleveri a hívő olvasó orrát a realitásokba. Azaz valószínűleg ezt teszi, hiszen én nem vagyok vallásos, ezért csak sejthetem. Az életről, a világról, és benne betöltött szerepünkről egy abszolút materialista véleménye sosem szívderítő, Dawkinsnak valahogy mégis sikerül megédesítenie a pirulát.
Nézeteivel lehet vagy nem egyetérteni - bár ez utóbbi elég nehéz, főleg ha olvassuk - de íróként vitathatatlanul zseniális. Olvasott, a saját területén kívül eső természettudományokban tájékozott, humoros, szenvedélyes, önkritikus, a stílusa pedig egyszerűen lenyűgöző. Szinte zsonglőrködik a gondolatokkal. Van ebben valami klasszikusan brit. Mint Hugh Laurie Jools Sivister-ként. Egy letűnt birodalom öröksége. Sajnos nem tudom jobban megfogalmazni, olvassatok Dawkinsot és nézzetek Spooksot.
Kiváló könyv kiváló írásokkal. Nekem egy picit túl sok volt a darwinizmus, és időnként zavaró bizonyos érvek/példák ismétlődése, de tekintve, hogy gyakorlatilag egy publicisztika gyűjteményről beszélünk, ez valószínűlég elkerülhetetlen. Minden más témában (ahogy Máté is írja: oktatás, természettudományok, híres emberek) egyszerűen zseniális.
ReplyDeleteKöszönöm az ajánlást, csak javasolni tudom én is mindenkinek.