Az elmult masfel evtizedben a csapbol is Kina folyik. Pedig van egy orszag, ami az oriasi szamoktol eltekintve minden tekintetben Kinanal is erdekesebb es impresszivebb utat jart be a huszadik szazad masodik feleben (elotte meg csak nem is letezett). Egy kopar, viz es termeszeti eroforrasok nelkuli folddarabbol tobb tucatnyi nyelvet beszelo menekultek faragtak ket generacio alatt modern, nyugatias, prosperalo orszagot, szomszedaik kereskedelmi embargoja, gyulolete es esetenkenti katonai agresszioja ellenere.
Peldatlan, hogy mindezt nem egy felvilagosult diktatura alatt, hanem demokraciakent. Izrael a Kozel-Kelet egyetlen orszaga, ahol titkarnoje szexualis zaklatasaert egy allamfonek is mennie kell. Sok egyebben egyedi es vilagelso. Csak nehany pelda. A vilag egyetlen orszaga, ahol a sivatag visszaszoruloban van az erdositessel szemben. 15. szazadi spanyol nyelven irt folyoirat jelenik meg. A bevandorlas nyugati orszagokhoz kepest elkepzelhetetlenul magas (a Szovjetunio felbomlasakor 800 000 orosz zsido erkezett az akkor 7 millios Izraelbe). 22 eves fiatalok iranyitanak szazadokat es dontenek elet-halal helyzetben (es a haboruban megszerzett vezetesi tapasztalatuk aranyat er az uzleti eletben). Itt a legmagasabb az egy fore juto mobiltelefonok es start-upok szama.
Szamomra a konyvbol megszerzett legerdekesebb tanulsag a tiszteletlenseg kulturaja. Itt a miniszterelnokre is a beceneven utalnak. A csucsmenedzser egyutt vegzi eves egy honapos katonai treningjet az esztergalyossal. Mindenki annyit er, amennyit letesz az asztalra (most, es nem erdekes, hogy mit tett a multban). Katonai parancsnokokat mozdithatnak el kozkatonak, ha alkalmatlannak talaljak oket a vezetesre. A sikerert nem jar felmagasztalas, a kudarc pedig nem szegyen, ellentetben a hasonloan technoman Del-Koreaval, ahol az azsiai gondolkodasmodhoz illoen a kudarc eletreszolo stigmat jelent. Vagy Kelet-Europaval, ahol nem letezo regi dicsosegrol szokas fantazialni a jelennel valo szembenezes helyett.
A szerzok, maguk is Izraeliek, nem rejtik veka ala csodalatukat az orszaguk teljesitmenye irant, es a konyvuk celja is ennek bemutatasa. Gazdasagi, nem pedig politikai tortenelemlecke, bar rengeteg tortenelmi es kulturalis erdekesseggel gazdagitja az olvasot.
"How then did this 'start-up' state not only survive, but morph from a besieged backwater to a high-tech powerhouse that has achieved fiftyfold economic growth in 60 years?"
ReplyDeleteEgyszerű ez, a briteknek mondása is van rá: "Necessity is the mother of invention". Márpedig a földrajzilag elszigetelt, szomszédai által fenyegetett Izrael ha valaminek bővében van, az a szükség. Ez a könyv pedig egy kicsit megvilágítja, hogyan is lehet mindezt kiaknázni és bátorítani az innovációt - ennek része a Máté által is felemlegett alapszemlélet, a status quo folyamatos megkérdőjelezése (i.e., "a tiszteletlenség kultúrája").
Tanulságos könyv.