Egy dolog egy karizmatikus misztikustol hallani, hogy az "En" csak egy illuzio, es egy teljesen mas szembesulni pszichologiai kiserletekkel, amik bizonyitjak is (mint peldaul a hires "split-brain" kiserlet, amiben az alany ket agyfeltekejet osszekoto szoveteket reszben atvagjak, es ennek eredmenyekeppen mas valaszokat ad a kerdesekre szavakkal, mint gesztusokkal).
Ez a konyv Harris kiserlete arra, hogy a buddhizmus-t terhelo babonak es kozmologiai ostobasagok alol a nyugati tudomany szferajaba emeljen valamit, amit jobb hijan "spiritualizmusnak" nevez (a nyugati vallasokat egyszeruen intellektualis romhalmazoknak tartja, dragako nelkul).
Nehez elkepzelni erre a feladatra nala alkalmasabb embert. 20 evet toltott meditacioval kulonbozo szerzetesek, jogik es mas guruk tanitvanyakent, osszesen tobb, mint egy evet teljesen elvonultan, napi 12-18 orat meditacioval toltve. Kiserletezett a tudatmodosito drogok szeles spektrumaval es BSc-t szerzett filozofiabol es PhD-t neuroscience-bol. Egy tudos apparatusaval es kritikai erzekevel kozeliti meg a kerdest, egy lepesnyi engedmenyt sem teve ezoterikus magyarazatoknak.
Kisse leegyszerusitve a konyv elso fele foglalkozik a tudat kutatasaval, valos- es gondolatkiserletek bemutatasaval. A masodik a meditacioval, a harmadik gurukkal, csalokkal es drogokkal.
Harris nagyon nagy koponya es nagyon jo iro, sok toprengesre erdemes gondolattal lehet talalkozni a konyvben. A szemelyes kedvencem annak az eleg trivialisnak tekintett nezetnek a megcafolasa, miszerint a megvilagosodott emberek egyben moralisan is kifogastalanok. Ha letezik megszerezheto spiritualis tudas, miert ne lehetne bolcsebb egy penzsovar, reszeges csalo egy szentnel?
No comments:
Post a Comment