Friday, October 5, 2018

T.O.Teas: Öld meg puszta kézzel (1986)

Demura nyomozo a tokioi tizenketto-egytucat rendororson tolti nyugdij elotti utolso eveit. Senki nem nez ki sokat a fanyar - neha banto - humoru, alacsony, hivatalnokszeru figurabol, pedig a rosszul szabott oltony acelosra edzett testet takar. Demura egy regivagasu karatemester, akit egy specialis rendori alakulatnal eltoltott evek es egy felresikerult akcio utan egy poros orsre szamuztek megoregedni. Csendes letargiajabol egy meghokkento gyilkossag zokkenti ki, ami felebreszti benne a meg nem teljesen kihunyt harci szellemet, az ugyon vele dolgozo, Amerikabol frissen hazatert gazdag szepfiu nyomozo pedig a szakmai rivalizalast.



A rendszervaltas elotti idok Magyarorszaganak konyvpiaca nem bovelkedett kulfoldi ponyvakban, legalabbis nem a ma megszokott nagysagrendben. A relativ hiany viszont egyfajta vedovamkent mukodott, ami lehetove tette hazai irok megerosodeset - es azt is, hogy azok megeljenek a munkajukbol. Az era egy maradando alkotasa T.O.Teas (Totisz Andras) Demura-sorozata.

Demura szorakoztatoan rokonszenves karakter. Tradicionalis japan kotelessegtudattal fogadja el a feljebbvaloi mellozest, a modern karateversenyeket szinte szentsegtoresnek-tartja (egyszer titkon megnezett egyet), egyetlen luxusa egy amerikai Buick, amit ritkan es rosszul vezet. Nyomozonak sem rendkivuli, inkabb csak rutinos es modszeres. Altalaban szerencsesen belebotlik valamibe, ami egy lepessel kozelebb viszi az ugy megoldasahoz, miutan vagy mielott jol elver valakit.

A kezdeti rivalizalas Cujamaval lassankent tiszteletbe, vegul furcsa baratsagba fordul. A fiatal hadnagy kivul lazado, belul konformista. Demura pedig pont az ellentettje, aki titkon irigyli a fiatal Nyugat-majmolo pojacat. Visszatekintve gyerekkent videojatekokkal szeretett volna jatszani, ahelyett hogy karate edzesekre jart volna, fiatalon pedig szoke nagymellu bombazokkal a kocsi hatso ulesen csokolozni, nyilvanoshazak latogatasa helyett. De neki ez jutott, nincs mit tenni. Egy elo anakronizmus, soha nem manifesztalodott lazado vonasokkal.

A Demura-sorozat (A kard elen, A thai lany, A Nap szamurajai) - annak ellenere, hogy Japanban jatszodik - termeszetesen az amerikai mintakbol merit ihletet. De - talan nem kis reszben a foszereplo es a nyomozasok foldhozragadsaga miatt - van benne egy sajatosan kelet-europai iz, sokkal inkabb, mint a kortars Nemere-konyvekben peldaul. Demura mester kalandjai a magyar ponyva-irodalom egy ma mar kevesbe ismert gyongyszeme, amit kar lenne hagyni feledesbe merulni.

No comments:

Post a Comment